5G Nesnelerin İnternetini Nasıl Belirleyecek?

5G Nesnelerin İnternetini Nasıl Etkileyecek?

Teknolojik gelişmeler hızlandıkça, kablosuz ağ teknolojilerindeki yeni nesil ilerlemeler giderek daha hızlı bağlantı yapabilen her zamankinden daha güçlü ağlar oluşturmayı mümkün kılıyor.

5G, yüksek indirme ve yüklenme hızlarına sahip beşinci nesil kablosuz ağ teknolojisidir ve 2022 yılında stabil bir şekilde başlanıp kullanılması öngörülüyor.

5G teknolojisinin hayatımıza katacaklarına dair; Mühendisler, 5G’nin tam olarak hazır hale geldiğinde günümüzdeki hücresel bağlantı sistemlerine göre 1000 kat daha fazla mobil veriyi yönetebileceğini belirtiyorlar. Pazarlama, yerel yönetim hizmetleri ve insanların iletişim kurma şekli gibi alanlarda ciddi değişikliklere neden olacağı yönünde güçlü beklentiler var ayrıca ekonomik devrimler yaratacağı da öne sürülüyor.

5G ile HD kalite bir filmi bilgisayarınıza indirmek, bir saniye dahi sürmeyecek. Doktorlar farklı ülke ve şehirlerdeki robotik aygıtları kullanarak milisaniyelik gecikme dahi yaşamadan oradaki hastanın ameliyatını gerçekleştirebilecek. Akıllı şehirler, akıllı evler, akıllı araçlar hepsi için 5G; devrim niteliğinde olacak.

Peki 5G Teknolojisi Ne Yapabilir?

5G’nin en heyecan verici ve önemli yönlerinden biri, “Nesnelerin İnterneti” üzerindeki etkisidir. 5G’nin, şimdiye kadar bireylerin interneti olarak kabul edilen internetin; milyarlarca nesne ve makinenin şebekeye dahil olmasıyla “Nesnelerin İnterneti” (IoT) cihazlarını yönetecek verimli, akıllı ve güçlü bir iletişim ağı olacağı öngörülmektedir.

Yakın gelecekte; yoldaki diğer araçlarla yol koşulları hakkında iletişim kuran otonom araçlar olabilecek, sokak lambaları ve kameralar gibi uzaktan kontrolü takip edilebilecek, teknisyenler makineleri dünyanın herhangi bir yerinden kontrol edebilecek, uzaktan cerrahi gibi sağlık hizmetleri olabilecek.

5G teknolojisinin avantajları ise daha yüksek hıza sahip olması, düşük pil tüketimi ve  daha fazla kapsama alanına sahip olmasıdır. 5G’nin sürücüsüz araçlar, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, akıllı evler, uzaktan cerrahi operasyonlar ve online medya tüketimi gibi çeşitli teknolojilerde önemli rol oynayacağı öngörülse de mobil kullanıcılar için 5G özellikli bir akıllı telefon olmadan 5G’nin şaşırtıcı yüksek hızından yararlanmak mümkün olmayacaktır.

4G ve 5G Arasındaki Fark Nedir?

  • 5G, 4G’den daha hızlı ve daha verimlidir.
  • Saniyede 100 giga byte kadar hızlarda 5G, 4G’den 100 kat daha hızlı olacak şekilde tasarlanmıştır.
  • 5G gecikmeleri ve cihazların kablosuz ağlarla iletişim kurması için geçen süreyi önemli ölçüde azaltacaktır.
  • 5G, 4G’den daha yüksek kapasiteye sahip olmayı sağlar ve daha yüksek mobil geniş bant kullanıcısı yoğunluğunu destekler.
  • 5G daha düşük pil tüketimini hedeflemektedir.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *