image-3

Nedir Bu Kotlin ?

Kotlin programlama dili,Rusya merkezli yazılım şirketi, Jetbrain tarafından desteklenen Java sanal makinesi (JVM) üzerinde çalışan ve ayrıca Javascript kaynak koduna derlenebilir statik tipli bir programlama dilidir.

Yükselen Güç Kotlin

Google’ın her yıl geleneksel olarak düzenlediği lansman ve bilgilendirme etkinliği olan I/O ‘da Google, Android platformu için programlama dili olarak Kotlin’i destekleyeceğini duyurmuştu.

Bu duyuru, yazılım çevrelerinde devrim yarattı, bunun sebebi yeni gündeme getirilen Kotlin programlama dilinin, Java programlama diliyle otomatik olarak dönüştürülebilmesiydi. Ancak temel anlamda düşünüldüğünde, Kotlin dili daha basit ve insan diline daha yakın olması sebebiyle Java geliştiriciler için büyük kolaylık sağlamış ve geliştiricilerin Kotlin’e yönelimini hızlandırmıştır.

*Aşağıdaki video’da Google I/O etkinliğinden bu konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
https://youtu.be/X1RVYt2QKQE
Kotlin, nesneye yönelimli (object oriented) fonksiyonel bir dildir. Java, C# ve C++ gibi nesne yönelimli bir programlama dilidir.

Nedir Bu Nesneye Yönelik Programlama ?

  • Kotlin İle işletim sistemlerinin çekirdek yapılarında değiştirmeler yapılabilir.
  • Kotlin, Java’ya göre daha güvenli bir dildir. Peki bu güvenlik ne anlam ifade ediyor ? 1965 yılından beri nesne tabanlı programlarda kullanılan ve milyarlarca dolarlık zararlara yol açan null verisi Kotlin ile birlikte daha güvenli olarak ele alınıp sisteme zarar vermesi engellenmiştir. Kotlin de Null hatası almak için özel bir çaba sergilemelisiniz. Kotlin ve Java birlikte çalışmaktadır. Javanın içinde Kotlin’i , Kotlin’in içinde ise Javayı kullanabilirsiniz. Android Studio içinde yazmış olduğunuz Java kodunu kolaylıkla Kotlin diline çevirebilirsiniz.

Çoğu kişinin aklına gelen ilk soru normal olarak “Google Java’dan VAZ MI GEÇİYOR?” olmuştur. Kesinlikle böyle bir durum söz konusu değil arkadaşlar. Uydu cihazlarından akıllı telefonlara, drone’lardan akıllı televizyonlara dek Java‘nın çok geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır ve uzun yıllar bu kullanım alanını devam ettireceği düşünülmektedir.


  • Android geliştiricilerin dikkatini çeken bir diğer özellik ise Kotlin’in OS’den bağımsız olarak güncellenebiliyor olmasıdır. Java özellikleri Android işletim sistemine bağlı olduğundan çoğu zaman yeni dil özeliklerini vb. özellikleri gözden kaçırabiliyoruz.
  • Kotlin’in bir diğer önemli özelliği ise, iyi bir geliştirme ortamı olmasıdır. Kotlin ilk olarak büyük geliştirici araçlar üreten firma olan JetBrains tarafından geliştirildi. Bu sayede Kotlin’i kullandığınızda geliştirme yapmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm araçlara sahip olmanızı sağlıyorlar. Ve şimdilerde Kotlin, Google Android tarafından desteklenerek gücünü kayda değer bir şekilde arttırdı.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *